Центр допомоги учасникам АТО: проблеми або можливості

Центр допомоги учасникам АТО при Київській обласній державній адміністрації

Майже два роки існує Центр допомоги учасникам АТО при КОДА. Про проблеми, перспективи, завдання Центру розповідає його керівник Світлана Шеповалова.

     Наш ЦДУ АТО існує майже 2 роки. Саме «існує» - адже повноцінною роботою це назвати складно. Майже два роки ми стукаємо у владні двері і просимо допомоги, але така допомога з кожним новим губернатором все більше скорочується, а при нинішньому - наш Центр збиралися виселити з будівлі КОДА в нікуди. Ця ситуація змусила нас говорити про свої проблеми публічно.

При Центрі з самого початку (відповідно до Указу Президента) створено гарячу лінію. Це практично єдине завдання, яке виконане Центром системно - лінія працює без перерв. Але там постійно змінюються оператори, що дуже не на користь справі. Їм важко дорікати, адже ця робота практично не оплачується (оператор отримує близько 1200 грн.), а з квітня не оплачується зовсім. Розумієте, це ж не просто звернення. Кожне з них вимагає додаткових дій: уточнення, прохання звернути увагу і допомогти, з'ясування, чому не приймають документи або не видають довідки ... Люди, що повернулися з фронту, стикаються з байдужістю, з посиланнями на якісь обставини, затягуванням розгляду питання, просто тупою втратою документів ... це призводить до неприємних (а іноді страшних) наслідків. Наші оператори приймають все це на себе - не всі витримують. Буває, що ветерани або їх рідні не завжди можуть спокійно викласти суть справи - зриваються, обурюються ... Тому люди складають нашу головну цінність, але ця робота не залишає ні часу, ні сил на роботу за гроші десь ще. Наприклад, Ірина Якуніна в ЦДУ з самого початку - вона стала унікальним фахівцем, який володіє консолідованою інформацією з найрізноманітніших напрямів. Вона збирається йти - треба працювати та заробляти - і для нас це непоправна втрата ... Тому ми вкрай потребуємо фінансування. У тому числі і для того, щоб утримати співробітників і запросити до нас фахівців: юристів, журналістів, психологів, лікарів, які могли б консультувати ветеранів, допомагаючи на кожному етапі.

Розумієте, зараз Центр складається з двох операторів, координатора і керівника. І всі вони за два роки видихлись. Мені неприємно про це говорити, але це так. Крім того, сам Центр знаходиться в зародковому стані. Адже для повноцінної роботи нам потрібно створити розгалужену структуру, яка буде працювати за принципом єдиного вікна. Причому такі центри повинні бути в районах і містах області. Сюди, зокрема, ветерани зможуть представити скан-копії всіх наявних документів для системного надання їх в служби КОДА та районів області. Потрібна єдина електронна база ветеранів, членів їх сімей, членів сімей загиблих.

Світлана, ЦДУ це тільки гаряча лінія або Ви розвиваєте ще якісь напрямки?

Ні, звичайно ЦДУ - це не тільки гаряча лінія. Потрібно сказати, що непоінформованість і в частині громадських прав, і в частині громадських обов'язків в нашому суспільстві просто феєрична і учасники АТО тут не виняток. Люди просто не знають, які у них є обов'язки, які права, пільги і що саме вони повинні надати для отримання тих же пільг. Для інформування ветеранів ми проводимо щорічний фестиваль «Зустрінемось! З Війни до миру». Розумієте, ми ж працюємо з областю, ветерани розкидані по районних центрах, селах, в кожному з яких їх небагато. Іноді вони потребують простого спілкування «зі своїми». Запрошуючи їх з сім'ями на фестиваль, ми намагаємося, щоб у неформальній і ненапряжній обстановці вони знайомилися, спілкувалися, ділилися планами один з одним. Адже, коли люди розмовляють, запитують, розповідають - вони здатні багато в чому розібратись та вирішити для себе - не дарма кажуть, що в правильному питанні вже є 50% відповіді. На фесті по цій же темі працюють наші партнери. Наприклад, Юридична сотня, Кризова психологічна служба, Воїну Гідна праця .... Крім того, в рамках фестивалю ми проводимо як прикладні, так і освітні майстер-класи. До речі, прикладні майстер-класи користуються величезною популярністю у дітей учасників АТО. На фестиваль приїжджають й ті, хто вже почав власний бізнес. Ветерани-бізнесмени діляться своїм досвідом та ідеями з побратимами і дають поради по цій темі.

 Ми чуємо наших захисників і знаємо, що такий фестиваль дуже потрібна справа. А багато хто з наближених до владних структур вважають, що це дурниця і зовсім не до місця й не на часі. Ось такий дисонанс.

До речі, про відкриття своєї справи. Розкажіть, наскільки ветерани готові так різко повернути своє життя.

Люди повертаються іншими. І я маю на увазі не ПТСР. Вони стають рішучішими, готовими взяти відповідальність за власне життя на себе і швидко приймати рішення. Це й є підприємницькі якості. Але катастрофічно не вистачає знань. А знання - це не риба, а вудочка, за допомогою якої можна зробити і реалізувати багато. Незважаючи на обмежені ресурси, ми провели два бізнес-тренінга, на яких професійні тренери, коучі та бізнесмени розповідали про те, як оформити свою ідею в бізнес-план, де шукати інвестиції ... І ті 50 осіб, які були присутні на тренінгах, виробили таку собі дорожню карту своїх дій. Звичайно, два тренінги за півтора року - це дуже мало, тому ми хотіли б проводити їх частіше і більше, можливо і у вигляді вебінарів для більшого охоплення аудиторії.

Крім того, мною написана Комплексна програма допомоги ветеранам, яка передбачає в тому числі і мікрокредитування бізнесу ветеранів з боку держави. Причому під нормальний, а не грабіжницький відсоток. Погодьтеся, молодому бізнесу кредит під 18-20% не потягнути. Фінансування потрібно і під цю частину роботи. Адже хороші консультанти коштують чималих грошей, і навіть якщо вони погоджуються працювати з нами майже безкоштовно, потрібні гроші на оренду приміщення, обладнання, підготовку роздаткових матеріалів, харчування учасників ...

А що відбувається з працевлаштуванням?

Так, не всі готові до ризикованого життя в бізнесі, багатьом потрібна робота. Розумієте, можливість прогодувати сім'ю - це найважливіша умова інтеграції ветеранів в мирне життя. Не всі хочуть повертатися до довоєнної професії або роботі. Потрібно перенавчання або підвищення кваліфікації. В нашій області в цьому сенсі нічого не робиться. Виділені в 2015 і 2016 роках гроші не були використані й повернулися до бюджету. Про курси при Центрах зайнятості ветерани теж не знають. Тому потрібна, по-перше, система сповіщення про наявність і можливості таких курсів, а по-друге, залучати недержавні організації для перенавчання і працевлаштування ветеранів.

Я перерахувала далеко не всі напрямки, якими ми займаємося і готові розвивати. Наприклад, сімейний відпочинок ветеранів, реабілітація ... Загалом, ми точно знаємо, що наша робота потрібна і працювати ми готові. Розумієте, якби держслужбовці, які повинні вирішувати питання, з якими до них звертаються ветерани, відповідально виконували свої обов'язки, то ситуація була б іншою і, можливо, такі, як ми, були б не потрібні. Але поки ситуація така, яка є. І нам потрібно консолідувати сили: об'єднати всі «атошні» організації області для результативної та ефективної роботи.

 Історія створення ЦДУ АТО.

18 березня 2015 року Президент України видав Указ «Про додаткові заходи стосовно соціального захисту учасників антитерористичної операції», де в пункті два було сказано - запровадити роботу «гарячих ліній» та надання консультативної допомоги учасникам АТО та членам їх сімей, за принципом «єдиного вікна» . На жаль, Указ президента жодна ОДА не виконала. Тому 5 жовтня 2015 року Президент зібрав волонтерів і запропонував їм зайнятися цією проблемою під егідою Адміністрації Президента України.

Київський обласний центр допомоги бійцям АТО очолила керівник БФ Чисте небо Світлана Шеповалова. Велику допомогу в створенні Центру надав губернатор Шандра В.Н .: виділив приміщення, пообіцяв оплачувати роботу операторів колл-центру з розрахунку 15 грн./год. Гаряча лінія почала роботу 20 листопада 2015 року. За цей час на лінію було понад 12300 звернень.

 
Назад к спискуКОНТАКТИ

Власник рахунку
Номер рахунку
МФО
Банк
БО "Міжнародний благодійний фонд 'Чисте небо'"
2600 9052 7435 15
300711
ПАТ КБ "ПриватБанк"

Звіт по отриманим та витраченим коштам

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/chystenebo/data/mod-tmp) in Unknown on line 0